Rabryka → Historia

2013


Zrodzony z fokusu

Zamysł projektu Jugend.Stadt.Labor (Młodzież.Miasto.Laboratorium) RABRYKA zrodził się w trakcie Creative Camp, który odbył się latem 2013 roku w starej hali fabrycznej - na którego terenie budowano wagony - Werk I (zakład I). Za pomocą narzędzi, drewna oraz innych materiałów stworzyliśmy tam kreatywne miejsce, w którym dobrze się czuliśmy. Pomieszczenie wypełnione było ludźmi, rozmowami, dźwiękami narzędzi, wspólnym dowywiadywaniem się o nowych rzeczach i efektowną atmosferą... Tak wyobrażaliśmy sobie centrum, dla którego powstało wtedy określenie RABRYKA. Nazwa, która oznacza wizję, a nie sam budynek. Dlatego nazywamy to miejsce i również to, co tu robimy RABRYKĄ, kontynuując pierwotną wizję.

FOKUS+ 2013 * Dokumentation * z polskimi napisami

TYLEM 11. MÄRZ

Zgoda? Check!

Przez Creative Camp mieliśmy chęć na urządzenie pomieszczenia, w którym będziemy mogli rozmawiać o mieście i eksperymentować. I tak zdecydowaliśmy, wspólnie ze stowarzyszeniem Second Attempt e.V. o złożeniu wniosku i przeprowadzeniu projektu pilotażowego Jugend.Stadt.Labor (Młodzież.Miasto.Laboratorium). I udało się! W grudniu otrzymaliśmy zgodę jako jeden z 8 pilotażowych przedsięwzięć na całe Niemcy! Byliśmy bardzo dumni, że z ponad 100 podań, które wpłynęło, wybrane zostało nasze. Dzięki temu wsparciu możemy następne dwa i pół roku rozwijać naszą wizję i wcielić ją w czyn. Chcemy wymyślić, jak możemy zmienić Görlitz i naszą ojczyznę. Dociekamy aktywnie! 

Po zatwierdzeniu zaczęliśmy szukać odpowiedniego miejsca. Naszym pierwotnym pomysłem była budowa miasta z kontenerów, tuż przed Werk I (zakład I). Niestety wspólne starania poszły na marne ... ale potem naszą uwagę przyciągnęła fabryka energii w Görlitz (dawna fabryka drożdży), która już w 2013 r. została ożywiona sztuką i kulturą w trakcie wystawy dzieł sztuki "Zukunftsvisionen" zorganizowanej przez studentów. Właściciel, pan Icking był zachwycony naszym pomysłem!

Zukunftsvisionen 2013

2014


Budowa stacji bazowej

W lutym zaczęliśmy się zapoznawać z terenem fabryki energii. Po raz pierwszy wystąpiliśmy publicznie w trakcie tygodnia kick-off. Chcieliśmy zwrócić uwagę zainteresowanych na teren fabryki i projekt przez; różne akcje, prezentacje projektu, wieczór filmowy, Volksküche (kitchen for all), wykłady, oprowadzania, wystawę i wspólny piknik z muzyką. Ten szereg imprez służył poza tym jako znak do rozpoczęcia przyszłej pracy w nowych pomieszczeniach i na terenie.

Najważniejszym wydarzeniem roku 2014 budowa infrastruktury i stacji bazowej. W cotygodniowym akcjach pracy ochotników burzyliśmy ściany, kładliśmy podłogi, ustawialiśmy regały i budowaliśmy meble. Tak powstały do tymczasowego użytku kreatywny warsztat, pomieszczenia biurowe z małą kuchniom przestrzenią do mityngów. Również na zewnątrz usunęliśmy stare pozostałości i przygotowaliśmy teren do użytkowania w trakcie Fokus Camp. W lecie przeprowadziliśmy z się do naszych nowych pomieszczeń.

Kick Off i Budowa stacji bazowej

Festiwal Fokus próbą powodzenia

Pierwszą próbą był fokus camp z następującym po nim festiwalem Fokus. W trakcie campu ok. 30 polskich i niemieckich młodych ludzi wzięło udział w 3 warsztatach o tematach: upcykling samochodowy, miejskie ogrodnictwo i budowa mebli. 

W sumie festiwal przyciągnął na teren fabryki energii ponad 2.000 ludzi. Ponad 50 stowarzyszeń i inicjatyw, składających się z prawie 300 aktorów całego regionu i obu brzegów Nysy wspólnie zorganizowało obszerny i rozmaity program festiwalu, w którym zawarto młodą sztukę i kulturę, kreatywne warsztaty, kino i teatr, różne akcje, w których można było uczestniczyć, jak i muzykę.

FOKUS 2014 - CAMP & FESTIVAL - DOKUMENTATION

TYLEM 11. MÄRZ

2015


Start projektów impulsowych

Po tym, jak wrzawa już minęła, postawiliśmy sobie pytanie, jak chcemy, żeby w przyszłości używany był teren i które tematy są dla nas ważne. Szybko doszliśmy do wniosku, że nie jesteśmy w stanie sami tchnąć życia w cały wielki teren fabryki. Rabryka ma być w przyszłości platformą, na której każdy może dzielić się swoimi pomysłami i je realizować: swoje pomysły i impulsy na Centrum społeczno-kulturowe i kultury młodzieżowej, na teren fabryki energii i teren miasta Görlitz/Zgorzelec.

Jednocześnie, przy pomocy projektów impulsowych, ma być dla każdego możliwydostęp do: pomieszczeń, narzędzi, sieci lokalnej, know-how stałej obsady i środków finansowych z projektu.

Na koniec lutego, rok po naszym kick-off, ponownie zorganizowaliśmy publiczne wydarzenie Auf.Stadt. Głównym punktem w trakcie weekendu było kreowanie nowych pomysłów oraz doradztwo przy już istniejących pomysłach. Kreatywne warsztaty odbyły się w oprawie luźnego wieczoru i koncertu. 

1. AUF.STADT!

Pierwsze dwa projekty impulsowe mogą się zacząć!!!

22 marca na pierwszym otwartym plenum decydowano o wręczonych nam pomysłach projektów impulsowych. Zespoły TON.LABOR i ŚCIANA DO BOULDERINGU przekonały plenum o swoim pomyśle, pokonując 25 procentowy próg.

1 otwarte plenum

1. offenes Plenum
1. offenes Plenum
1. offenes Plenum
1. offenes Plenum
1. offenes Plenum
1. offenes Plenum

AUF.WERK.STADT! i jeszcze więcej projektów impulsowych

18 kwietnia otworzyliśmy dla was stały kreatywny warsztat. Zaprezentwaliśmy jak możecie korzystać z naszego cacka, jeżeli chcecie w przyszłości budować albo majsterkować przy waszych małych, bądŹ też dużych projektach. PoDczas dnia budownictwa drewnianego mogliście również uzyskać praktyczne porady od fachowca, zbudować własne meble albo stare naprawić. Wieczorem mile widziany był wasz talent muzyczny w trakcie otwartego jam session!

W niedziele na 2 otwartym plenum projekty Jugend.Kultur.Blog (Młodzież.Kultura.Blog) i miejskie ogrodnictwo zostały przyjęte i można było rozpocząć ich realizację.

AUF.WERK.STADT

Eröffnung Kreativ-Werkstatt
Eröffnung Kreativ-Werkstatt
Offenes Plenum
eröfnung
eröfnung

"Miasto uczestnictwa" - workcamp Jugend.Stadt.Labor

Jako jeden z 8 projektów Jugend.Stadt.Labor (Młodzież.Miasto.Laboratorium) w całych Niemczech, byliśmy od 8 do 9 maja gospodarzami workcampu Jugend.Stadt.Labor, w którym chodziło głównie o wymianę i refleksję nad minionymi miesiącami oraz o dyskusję na temat "Miasta uczestnictwa". Cieszyliśmy się, że mogliśmy gościć przedstawicieli innych przedsięwzięć pilotażowych z BMUB , jak również BBSR i Urban Catalyst Studio oraz intensywnie przedyskutować temat "Jugend.Stadt.Labor jako narzędzie uczestnictwa w rozwoju miasta".

3 otwarte plenum i kolejne dwa projekty impulsowe

30 młodych ludzi w promieniach słońca i wiele nowości towarzyszyło 3 otwartemu plenum w czerwcu.

W retrospekcji wydarzyło się – parę nowości na temacie długoterminowego ożywienia terenu, wiele owocnych akcji pracy ochotników w projekcie MIEJSCKIE OGRODNICTWO i nad ŚCIANĄ DO BOLUDERINGU, przy rozbudowie i przebudowie TON.LABOR , jak i projektowaniu strony JUGEND.KULTUR.BLOG KANAPA.

Następnie popatrzyliśmy w przyszłość - 2 nowe projekty impulsowe, które wstąpiły pod dach „RABRYKI": REPAIR-CAFÉ, w której celem jest umożliwienie i zachęcenie innych do reperowania zepsutych rzeczy oraz projekt KoLABORacja, który oferuje przy Hospitalstraße 29 co-working-space, bądź też warsztat myślowy w byłych pomieszczeniach „Görlitzer Räume" („Pomieszczenia w Görlitz").

3 otwarte plenum

3.offenes Plenum
3.offenes Plenum
3.offenes Plenum
3.offenes Plenum
3.offenes Plenum
3.offenes Plenum

Werk.Stadt.Garten

7 tygodni – 7 warsztatów – 7 wydarzeń – 2 języki – 50 uczestników – 660 gości – w skrócie opisuje Werk.Stadt.Garten 2015 w liczbach. Od 19 lipca do 22 sierpnia otworzyliśmy nasze drzwi, aby dać młodym ludziom przestrzeń, na której mogą się wyżyć. Walono młotkami, wkręcano śruby, żonglowano, malowano, pisano teksty i wykonywano prace ogrodnicze. Warsztaty takie jak: budowa mebli, taniec z ogniem, Comic.Stencil.Stories, slam poetycki, miejskie ogrodnictwo, graffiti, budowa lonngboardu i język migowy, pozostawiły jeszcze miejsce na to, żeby się zrelaksować w jednym z najbardziej kreatywnych miejsc w Görlitz, poznać nowych ludzi oraz zrealizować własne pomysły. Oprócz wielu warsztatów oczarowały nas zespoły „Geronimo" i Walls & Birds", w ciche letnie wieczory byliśmy pod wrażeniem emocjonalności i wyrazistości tekstów na slamie poetyckim oraz kreatywnością i eksplozją smaków na rynku projektantów i jedzenia.

TEASER WERK.STADT.GARTEN

TYLEM 7. JUL

WSG 2015
WSG 2015
WSG 2015
WSG 2015
WSG 2015
WSG 2015
WSG 2015
WSG 2015
WSG 2015
WSG 2015
WSG 2015
WSG 2015
WSG 2015
WSG 2015
WSG 2015
WSG 2015
WSG 2015
WSG 2015
WSG 2015
WSG 2015
WSG 2015
WSG 2015
WSG 2015
WSG 2015
WSG 2015
WSG 2015

4 otwarte plenum i ... jeszcze jeden projekt impulsowy

Zatwierdzone projekty-i idą do przodu a my jesteśmy oczywiście ciekawi, co jeszcze powstanie. Ale na tym nie koniec ... Byliśmy bardzo zaskoczeni po ostatnim otwartym plenum, kiedy uświadomiliśmy sobie, że mamy do dyspozycji środki finansowe na tylko jeden wniosek. Do tego czasu rozdzieliliśmy w sumie ok. 13.000€ na sześć projektów. Do ostatniego wniosku stały do wyboru trzy projekty. I tak mógłby zostać wybudowany na terenie fabryki energii MakerSpace, w przyszłości kulturalną panoramę w Görlitz mogłoby wzbogacać mobilne kino albo środki mogłyby pójść na rozwój alternatywnego społeczno-kulturowego planu miasta w Görlitz. Po rozległym głosowaniu wybór padł z 44% na projekt MOBILNE KINO - jesteśmy szczęśliwi powitać kolejny wspaniału projekt RABRYKI.

4 otwarte plenum

4. offenes Plenum
4. offenes Plenum
4. offenes Plenum
4. offenes Plenum
4. offenes Plenum
4. offenes Plenum

Kantyna meets ognisko w beczce #1

Mimo że początek października nie pachniał już latem, temperatura się wahała i nadeszła jesień, stawiliśmy czoła zimnej porze roku w nowym pomieszczeniu, w przytulnej atmosferze, w towarzystwie dobrych rozmów, gier i ogniska w metalowej beczce. W ramach wspólnej akcji "dobrze opatuleni" powstało wiele pomysłów na to, jak można by wrócić do życia starą kantynę. I tak niektórymi z pomysłów, jak można wykorzystać pomieszczenie były np. od wyposażenia piwnicy w stół do piłkarzyków, przez salę koncertową dla wokalistów/songwriterów, aż po miejsce spotkań dla stowarzyszeń, wykłady i dyskusje.

Kantyna meets ognisko w beczce #1

< zurück       zur Übersicht       

Kantine meets Feuertonne

Kantine meets Feuertonne

Ognisko i chleb na patyku #1

... albo innymi słowy „cześć sąsiedzie". W celu stworzenia zaufanej atmosfery i uspokojenia obaw mieszkańców z dzielnicy, w której znajduje się teren, zaprosiliśmy 18 października rodziny i / lub (zainteresowanych) młodych w duchu na luźne popołudnie przy ognisku i pieczenia chlebka na patyku oraz ciepły napój.

Ucieszył nas pozytywny odzewem w tym dniu, a mianowicie, że RABRYKA pozostawiła dobre wrażenie i wszyscy cieszą się na kolejne spotkanie.

5 otwarte plenum – to było w 2015, a to będzie w 2016

Święta i koniec roku już tuż tuż, więc nadszedł czas, aby spojrzeć wstecz na 2015 rok RABRYKI, pogawędzić z projektami-i oraz stworzyć plany na rok 2016. W tym czasie przedstawione zostały trzy nowe impulsy. Pierwszy Space Lab, czyli laboratorium kosmiczne, w którym przeprowadza się naukowe eksperymenty i obserwacje stanu nieważkości. Drugi, darmowy sklep, w którym oferowane będą wszystkie te przedmioty, które nie są już komuś potrzebne, ale szkoda ich wyrzucić, a na koniec, pomieszczenie do ćwiczeń dla sportowców i tancerzy.

5. offenes Plenum
5. offenes Plenum
5. offenes Plenum
5. offenes Plenum
5. offenes Plenum
5. offenes Plenum
5. offenes Plenum
5. offenes Plenum
5. offenes Plenum
5. offenes Plenum

2016

Otwarcie KoLABORacji

HURRA! Co-working space KoLABORacja została 30 stycznia uroczyście otwarta. Przedstawiono projekt, był również symboliczny szampan oraz oprawa muzyczna. Niniejszym nowe stowarzyszenie jest regularnie czynne.

Eröffnung Kolaboracja
Eröffnung Kolaboracja
Eröffnung Kolaboracja