Co to jest RABRYKA? 
"Rabryka" jest wymyślonym słowem, które powstało w trakcie Creative Campu w roku 2013. Składa się z polskiego słowa fabryka oraz niemieckiego Rot, którego znaczenie jest aluzją do budowli z czerwonych cegieł znajdującej się na terenie fabryki energii w Görlitz i terenie sąsiednim. Miejsce to daje pole do działań takich jak majsterkowanie, testowanie i eksperymentowanie. Zachęcamy do udziału nie tylko młodzież, ale wszystkich zainteresowanych, również ciebie! Rabryka jest wizją, która wędruje. Rabryka to ludzie, którzy się tam spotykają. Ludzie, którzy razem się zastanawiają i wypróbowują, co będzie można robić w przyszłym Centrum społeczno-kulturowym i kultury młodzieżowej. “RABRYKA jest platformą w Görlitz, na której możliwe jest badanie, wyobrażenie, zrozumienie oraz realizacja rozwoju miasta pod kątem wspólnotowym“ 

Czym są projekty impulsowe?
Masz fajny pomysł, co można by zrobić w pustostanie fabryki energii? Chcesz zazielenić pobliskie tereny niezabudowane albo stworzyć miejsce do tworzenia muzyki? Jesteśmy otwarci na wszystkie pomysły i razem postaramy się zrealizować twój projekt impulsowy. Czym dokładnie są projekty impulsowe i jak możesz złożyć podanie o projekt, znajdziesz tutaj.

Co rozumiemy przez pojęcie rozwój miasta?
Przeprowadzamy się do nowego mieszkania i je urządzamy. Dlaczego nie robimy tego samego z naszym miastem? My jesteśmy tymi, którzy tu mieszkają, uczą się, robią zakupy, wypoczywają i żyją. Wiemy, czego nam brakuje i co chcielibyśmy polepszyć. Chcemy wspólnie z miejscowymi politykami działać, wspólnie polepszać i dalej rozwijać miasto.

Kim jest Rabryka i kto może wziąć udział?
Jesteśmy grupą młodych ludzi, którzy spotkali się w Görlitz/Zgorzelcu. Chcemy zrobić coś dla nas i dla miasta. Nie chcemy tylko słuchać ciekawych historii o innych fajnych miastach, lecz chcemy być zadowolonymi z własnego miasta. Też tak masz? Co o tym myślisz? Przyjdź do nas! Nie ma znaczenia, skąd jesteś, ile masz lat i czym się zajmujesz, nasze drzwi są otwarte dla każdego!

Obecnie jesteśmy zawiązani z projektem pilotażowym Jugend.Stadt.Labor (Młodzież.Miasto.Laboratorium). Jest to program badawczy Ministerstwa Republiki Federalnej Niemiec: Środowiska, Ochrony Przyrody, Budownictwa i Ochrony Jądrowej oraz Federalnego Instytutu Badawczego Budownictwa, Miast i Rozwoju Przestrzennego.

Jakie są nasze cele?
1. Budowa prototypu Centrum społeczno-kulturowego i kultury młodzieżowej
2. Użytkowanie fabryki energii w Görlitz oraz reaktywacja części odłogów przemysłowych.
3. Wspieranie lokalnych inicjatyw przez platformę.